Ismertető
Képzésünk megfelel az 54/2021.(XI.5.) ITM rendelet előírásainak.
A targoncavezetői tanfolyam résztvevői a tanfolyam elvégzése után megszerzett szakképesítéssel az építőiparban, a szállítás, raktározás területén, logisztikákban, áruházakban és még számtalan munkahelyen tudnak targoncás állást betölteni. A targoncavezetői állások betöltéséhez a munkahelyek folyamatosan keresik a megfelelően képzett, targoncákat kezelni tudó szakembereket.
A megszerezhető képesítés
Targoncavezető. FEOR szám: 8425
A választott géptípusú targonca jogosítvány megszerzése
A targonca jogosítvány megszerzéséhez az adott géptípusok kezeléséhez a jelentkezőnek nagykorúnak és az orvosi vizsgálat alapján a feladatvégzésre alkalmasnak kell lennie.
A targonca tanfolyam során mind elméleti, mind gyakorlati oktatásban kell részt venniük a jelentkezőknek, így birtokába kerülnek a szükséges ismereteknek minden szinten. A hangsúly természetesen a gyakorlaton van, hiszen a gépkezelőknek elsősorban azt kell megtanulniuk, hogy hogyan kezeljék a választott géptípust rutinosan. Az adott típusú targonca jogosítvány birtokában lévő vezetők képesek megoldani mindazokat a speciális feladatokat, amelyek e munka során adódhatnak.
A jogosítvány targoncára a vizsga letételével szerezhető meg. A vizsgán szóban kell számot adni a tanultakról, és természetesen a gyakorlatban is be kell mutatniuk, hogy magabiztosan, biztonsággal, az előírásoknak megfelelően, a feladatok és problémák megoldására mindig készen állva képesek kezelni a targoncát.
Választható gépcsoportok
A targoncák három géptípusát választhatja:
- Vezetőüléses targonca (3324)
- Vezetőállásos targonca (3313)
- Gyalogkíséretű targonca (3312)
Vezetőüléses targonca (3324) | Vezetőállásos targonca (3313) | Gyalogkíséretű targonca (3312) |
Ki lehet targoncavezető?
Targoncavezető az a személy, aki a targoncát jogosult működtetni, és ezzel a feladattal megbízták. Targoncát önállóan az a személy kezelhet, aki
- 18. életévét betöltött,
- a feladat elvégzésére a vonatkozó jogszabály szerint előzetes és időszakos orvosi vizsgálat alapján alkalmas,
- rendelkezik a targonca kezeléséhez szükséges gépkezelő jogosítvánnyal.
Jelentkezés feltételei
- Egészségügyi alkalmasság,
- A hatósági vizsgáig betöltött 18. életév
Szükséges okmányok
- személyi igazolvány
- lakcímbejelentő kártya
- 3 db szabvány igazolványkép
A tanfolyam menete
A tanfolyamokat havi rendszerességgel indítjuk, időtartama vizsgákkal együtt: 3 hét.
Témakörök:
- Általános munkavédelmi és elsősegély-nyújtási ismeretek (8 óra)
- Általános üzemeltetési és technológiai ismeretei (8 óra)
- Szakirányú gépspecifikus feladatok (8 óra)
Elméleti órák: három nap 8 tanóra, összesen 24 óra.
Gyakorlati órák: a hallgatóval előre egyeztetett időpontokban, géptípustól függően 3-5 óra/gép.
Vizsga
A tanfolyam elvégzését követően 3 szóbeli és 1 gyakorlati vizsgát kell tenni.
A Hatósági elméleti és gyakorlati vizsga után gépkezelő jogosítvány kap a Hallgató.
Részleges (könnyített) részvizsgát tehet:
aki 5 éven belül más géptípusra (emelőgép vagy földmunkagép kezelői) képzés keretében jogosítványt szerzett. Ebben az esetben csak a Szakirányú gépspecifikus feladatok elméleti tárgyból szóbeli vizsgát és a választott targoncatípusból gyakorlati vizsgát kell tenni.
KAV-os gyakorlati kiegészítő típusvizsgát tehet:
Az új rendelet előírásának megfelelően a korábban megszerzett Nehézgépkezelő, vagy Könnyűgépkezelő OKJ-s bizonyítvánnyal szóbeli vizsgák nélkül, csak gyakorlati típusvizsgával bármelyik gépcsoportra megszerezhető a képesítés.
Ugyan csak gyakorlati vizsgával megszerezhető újabb gépkezelői képesítés az 5 éven belül megszerzett gépcsoportra érvényes gépkezelő jogosítvánnyal is. Ebben az esetben viszont az emelőgép kezelő végzettséggel csak emelőgép típusokra lehet kiegészítő vizsgát tenni, földmunkagép jogosítvánnyal csak földmunkagépekre, targoncavezető vizsgával csak targonca típusokra lehet kiegészítő vizsgát tenni.