Ismertető
A tanfolyam elvégzése akkor szükséges, ha Ön veszélyes árut szállító, vagy fuvarozó járművet akar vezetni, és a korábban megszerzett nem-tartányos bizonyítványa érvényességét ki akarja terjeszteni a tartányban fuvarozható áruosztályokra. Sikeres vizsga után Ön a kiválasztott áruosztályokba tartozó árukat is fuvarozhatja.
Az ADR Egyezmény B melléklet 8.2 fejezet előírásainak megfelelő szaktanfolyam. A tanfolyamok kódjai: T2, T3, T5.1-9
Tanfolyam menete
Ezeket a tanfolyamokat az alapképzést követően indítjuk. A képzés kettő (2), vagy három (3) napos, attól függően hogy hány árucsoportra kíván vizsgázni. Az árucsoportokra külön-külön is, és együtt is le lehet vizsgázni. A tanfolyamon a részvétel kötelező, hiányzás esetén a hallgató vizsgára nem bocsátható!
Vizsga
Írásbeli/gyakorlati vizsga a Hatóság által jóváhagyott napon és helyszínen történik, sikeres vizsga esetén hatósági bizonyítványt kap.
Tantárgyak megnevezése | Írásbeli vizsga | Gyakorlati vizsga |
Speciális ismeretek T2, T3, T5.1-9 | Teszt (SZEV) | Van |
Pótvizsga díjak
Pótvizsgára jelentkezés díja: 5.000.- Ft/alkalom, melyet a pótvizsga alkalmával egyszer kell megfizetni. Ezen felül a sikertelen vizsgaelemek után
- SZEV-es vizsga díja: 10.500.- Ft/db
- Gyakorlati vizsga díja: 9.000.- Ft/db
Jelentkezés feltételei
- Legalább két éves C kategóriás vezetői engedély
- ADR nem tartányos bizonyítvány megléte és érvényessége
- A tartányjármű kezelési tanfolyam elvégzése
Amennyiben a régi bizonyítványa lejárt, azt kiterjeszteni már nem lehet.
Tantárgyi felmentések
Tantárgyi felmentések nem adhatók.
A tartányos kiegészítő képzésről
Azoknak kell ADR tartányos szakosító tanfolyamot elvégezni, akik tartányban is akarnak veszélyes árukat szállítani. Kiegészítő ADR képzésről lévén szó, a tanfolyam alapfelvétele, hogy az illető már rendelkezzen ADR nem-tartányos bizonyítvánnyal. Ha ez nincs meg, akkor előbb az erre vonatkozó jogosítványt kell megszerezni, ennek a feltételei a betöltött 20. életév és legalább két éve érvényben lévő „B” kategóriás jogosítvány.
Mire vonatkozik?
A tartányos kiegészítő ADR képzés több dologra is vonatkozik. A sikeres vizsga, majd a bizonyítvány megszerzése után az áruszállító lehetséges feladatkörei nagyban bővülnek. Vonatkozik a tartányos szállítási mód 2, (T2) 3, (T3), illetőleg az. 5.1, 6.1, 8, 9 (T5.1,6.1,8,9) áruosztályaira. Ezekbe sok minden beletartozik, ilyen például a tartányjárműben történő gázolajszállítás, a maró anyagok, a különféle veszélyes anyagok és tárgyak, vagy a gyújtó hatású (oxidáló) anyagok.
Tanfolyam és vizsga
Az kiegészítő ADR képzésen belül szakosodni is kell, annak függvényében, hogy mit kíván a jövőben szállítani a fuvarozó. Így adott esetben lehet tanulni a gázok, gyúlékony folyékony anyagok, mérgező anyagok stb., szállítására és persze magukra az anyagokra vonatkozó ismereteket. A képzés végén speciális ismeretekből (T2, T3, T5.1-9) teszt és szóbeli vizsgát is kell tennie a hallgatónak. A bizonyítvány érvényességi ideje 5 év, mely a lejárat előtti évben ismeretfelújító (teszt) vizsgával hosszabbítható meg.
Képzési tanács
A tanfolyam elvégzését követően GKI tanfolyamokat végezhet.