Magyarország 1979-ben csatlakozott a nemzetközi ADR megállapodáshoz. Ennek megfelelően a veszélyes áruk közúti szállítására előírt és betartandó nemzetközi szabályok ránk is érvényesek. A szabályozás 9 fő ADR osztályba és további alosztályokba sorolja a veszélyes árukat. Ezek mindegyikének megvan a maga kötelező szállítási módja illetőleg feltétele, melyeket ADR tanfolyamainkon Ön is megtanulhat, természetesen az alábbiaknál sokkal részletesebben.

ADR tanfolyam és vizsga

ADR tanfolyam és vizsga

Az ADR osztályoknak és a szállításukra vonatkozó szabályoknak egyetlen célja van, mégpedig a biztonság. Ez érvényes mind a sofőr, mind a forgalomban részt vevők, mind a lakosság és a környezet valamint magának az árunak a biztonságára is. Nézzük most az ADR osztályok közül a 2-t és 3-t , vagyis a gázokat és a gyúlékony folyadékokat.

2 osztály: Gázok

Az ADR osztályozás szerint azon gázok minősülnek veszélyesnek, melyek oxigén leadásával tüzet okozhatnak, vagy más anyagok égését a levegőnél nagyobb mértékben elősegíthetik. Ezen kívül ide tartoznak még a maró, a fojtó és a mérgező gázok is. A fentieknek számos alcsoportja van a viselkedésüket illetően. Ami fontos, hogy az ADR osztályozás alapján csak oldószerben, például vízben vagy acetonban szállíthatók. Csomagolásukat tekintve lehetnek aeroszolos vagy patronos megoldások.

A 3 osztály: Gyúlékony folyadékok

Az minősül gyúlékony folyadéknak az ADR osztályozás szerint, melynek lobbanáspontja legfeljebb 61 °C. Illetőleg – és itt bonyolódik a dolog – az ADR szerint azon 61 °C feletti lobbanáspontú folyékony anyagok is, amelyeket lobbanáspontjukkal megegyező vagy annál magasabb hőmérsékletre melegítve szállítanak vagy adnak fel szállításra.

A szállításuk tekintetében szintén bonyolultabb az ADR szabályozás, mint a gázoknál. Három csomagolási csoportot is megkülönböztetünk, aminek rengeteg alosztálya van, kezdve gyúlékonyságtól a terjedés gyorsaságán át az égés minőségéig. Leegyszerűsítve az I. csomagolási csoportba a nagyon veszélyes anyagok, a II. csomagolási csoportba a közepesen veszélyes anyagok, a III. csomagolási csoportba pedig értelemszerűen a kevésbé veszélyes anyagok tartoznak.

ADR osztályok

  • 1 osztály – Robbanóanyagok és tárgyak
  • 2 osztály – Gázok
  • 3 osztály – Gyúlékony folyadékok
  • 4.1 osztály – Gyúlékony szilárd anyagok, önreaktiv anyagok és szilárd érzéketlenített robbanóanyagok
  • 4.2 osztály – Öngyulladásra hajlamos anyagok
  • 4.3 osztály – Vízzel érintkezve gyúlékony gázokat fejlesztő anyagok
  • 5.1 osztály – Gyújtó hatású (oxidáló) anyagok
  • 5.2 osztály – Szerves peroxidok
  • 6.1 osztály – Mérgező anyagok
  • 6.2 osztály – Fertőző anyagok
  • 7 osztály – Radioaktív anyagok
  • 8 osztály – Maró anyagok
  • 9 osztály – Különféle veszélyes anyagok és tárgyak

Hasonló cikkek

Nem drága az ADR vizsga ára Szakmai fórumokon, gyakran lehet olvasni, hogy az ADR nem játék, komolyan kell venni, és csak jól képzett, felkészült szakembereknek lenne szabad vele...
Mi a különbség a tartányos és nem-tartányos szállí... A veszélyes áruk fuvarozása az ADR előírásai szerint tartányos vagy nem-tartányos szállítással történhet. Utóbbi esetben az árut küldeménydarabos vagy...
ADR jogszabályok Az Európai Unió egész területén, illetőleg a tagországok közötti veszélyes áruszállítás esetére, egyaránt egységesek az ADR jogszabályok. Szárazföldön...
ADR tartányos alapképzés Ugye, ha már van nem-tartányos alapképzés, azt várnánk, hogy tartányos alapképzés is legyen? A dolog ennél egy picit bonyolultabb, itt az idő, hogy re...

Minden vélemény számít!

Ossza meg velünk a gondolatait, véleményét a cikkel kapcsolatban vagy ha kérdése van, tegye fel őket a hozzászólásokban itt vagy a közösségi médiákon! Ha tetszett a cikkünk, like-oljon minket Facebook-on, kövessen Instagram-on vagy Twitter-en, hogy ne maradjon le a legfrissebb hírekről, akciókról és cikkekről a jövőben sem!