Aki járt falura nyaralni – vagy esetleg mai napig ott él – biztos szembesült már azzal, hogy akármilyen visszataszítónak képzeljük el a munkáját, egy szennyvízcsatornát nélkülöző településen a szippantós a király. Talán nincs is még egy olyan szakma, amelynek képviselőjét előbb-utóbb mindenkinek hívni kell: akármilyen típusú, felépítésű és működésű szennyvíztároló-, emésztő- vagy pöcegödröt használunk, előbb utóbb megtelik, és akkor szippantani kell.

ADR tanfolyam - Undort keltő anyagok szállítása

ADR tanfolyam – Undort keltő anyagok szállítása

A technikai fejlődés révén egyébként már alig maradtak visszataszító vonások a szennyvízszippantási feladatok során. Az emésztő tartalmának kiemelése a lehetőségekhez mérten zárt rendszerben történik, és így a munkát végző személy semmilyen módon nem kerül kontaktusba az „anyaggal”.

Ahhoz, hogy szennyvízkiemelő járművet vezethessünk, illetve azon szippantási feladatokat végezhessünk, nem kell ADR tanfolyamot végeznünk, hiszen a fekália az „undort keltő anyagok” csoportjába sorolható, amely kívül esik az ADR hatálya alá sorolható anyagokon.

Ezen anyagok szállításához szakismeret, illetve bizonyos esetekben jogszabályok ismerete (állategészségügyi, kommunális hulladékok szállítását érintő stb.) szükséges. Az undort keltő anyagok szállításához szükséges végzettséget a Transzport Studium berkein belül is megszerezhetjük. Annak ellenére, hogy nem tartozik az ADR tanfolyamok tárgykörébe, a weboldalon ezek mellett kell keresnünk.

Az undort keltő anyagok nem jelentenek komoly veszélyt a tágabb környezetükre, mint az ADR tanfolyamok ismeretanyagai között szerepelő gyúlékony, robbanó, fertőző vagy radioaktív anyagok, azonban azoknak, akik kapcsolatba kerülnek velük, ha nem szakszerűen járnak el, komoly megbetegedéseket, tüneteket okozhatnak (hányás, hasmenés stb.), ezért a szállításuk során nagy gonddal kell eljárni.

Az undort keltő anyagok közé soroljuk az említett emberi fekálián kívül az állati tetemeket, illetve az állatok feldolgozásából származó maradványokat (bőr, csontok), trágyát, is, ezek szállításához sem szükséges ADR tanfolyam elvégzése.

Hasonló cikkek

Tanácsadás felsőfokon Az európai uniós és a hazai előírásoknak megfelelően 2003. január 1-től ADR biztonsági tanácsadót kell minden olyan vállalkozásnál alkalmazni, ahol ve...
Mi a különbség a tartányos és nem-tartányos szállí... A veszélyes áruk fuvarozása az ADR előírásai szerint tartányos vagy nem-tartányos szállítással történhet. Utóbbi esetben az árut küldeménydarabos vagy...
A veszélyes áruk ADR-osztályozása A veszélyes árunak – melynek szállítására az ADR (a Veszélyes Áruk Szállításáról szóló Európai Megállapodás) Magyarországon 1979. óta vonatkozik – azo...
Biztonságban az utakon A veszélyes áru szállítási biztonsági tanácsadó feladata sokrétű és nagy figyelmet kíván. A felelősségteljes munkakör folyamatosan kihívást támaszt a ...

Minden vélemény számít!

Ossza meg velünk a gondolatait, véleményét a cikkel kapcsolatban vagy ha kérdése van, tegye fel őket a hozzászólásokban itt vagy a közösségi médiákon! Ha tetszett a cikkünk, like-oljon minket Facebook-on, kövessen Instagram-on vagy Twitter-en, hogy ne maradjon le a legfrissebb hírekről, akciókról és cikkekről a jövőben sem!