Talán senkinek nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy a targoncavezető feladata az áruk mozgatása, ki-be és fel-le pakolása, így érthető, hogy a targonca vizsgának hangsúlyos eleme az is, hogy a gyakorlatban bizonyítsuk a rátermettségünket. Emellett persze a targonca vizsgának elméleti része is van.
A szállítmányozás és a logisztika elengedhetetlen eleme az árumozgatás, aminek jelentős részét különféle targoncákkal végzik, ahhoz pedig, hogy valaki targoncás lehessen, először is szakirányú tanfolyamon kell részt vennie, majd sikeres targonca vizsgát kell tennie. Érdemes megnézni, hogy a munkáltatói oldalon mennyiben változtak az elvárások a targonca vizsgával rendelkező szakemberek felé. Minden frissen végzett tanuló nagy dilemmája, hogy hiába a papír, ha nincsen szakmai tapasztalata. A szegmensben sem volt ez másként, a valamikori álláshirdetések állandó kritériuma volt, hogy 2-3 éves tapasztalattal keresünk targoncást. Mára ez eltűnt és a hirdetésekben átvette a helyét a “sürgősen targoncás kerestetik” mondat. Vagyis, aki nemrég szerezte meg a targonca jogosítványát és tett sikeres targonca vizsgát, annak sem lesz problémája az elhelyezkedéssel, sőt válogathat majd a lehetőségek közül.
Targonca vizsga után
Ennek a növekvő gazdasági környezet és a bővülő piacok az oka. A tendencia egyébként nem csak Magyarországra, de egész Európára jellemző. Nagy perspektíva van tehát az ágazatban, ráadásul a tanfolyamra való jelentkezésnek sincsenek különösebb elvárásai. Az egészségügyi alkalmasság mellett elegendő a betöltött 18. életév és a 8. általános iskolai végzettség. A képzés elvégzése után a targonca vizsgát sem lehetetlen teljesíteni, de ehhez szükséges, hogy a tanuló mind az elméleti, mind pedig a gyakorlati órákon odafigyeljen és megtanulja a tananyagot. A munkavégzés felelősségteljes a biztonság pedig nagyon fontos, hiszen az árumozgatás nem teljesen veszélytelen folyamat. Elég egy rossz mozdulat, egy kicsi nem odafigyelés és máris megvan a baj, sajnos erre minden évben van is példa és nem is kevés. Jó tíz évvel ezelőtt Németországban végeztek a témában egy alapos kivizsgálást, és írtak az okokról egy átfogó tanulmányt, mivel akkor több mint 24.000 baleset történt.
A targoncavezetés szellemi munka is
Természetesen nem végzetes balesetekre kell gondolni, de a tény, akkor is tény. A legtöbb baleset ütközésből származott és abból, hogy a targoncás áthajtott valakinek a lábán. Hiába szigorították meg a targonca vizsga követelményeit, mivel ezek a balesetek mind abból adódtak, hogy nem figyelt eléggé a targoncás. Persze a targonca vizsga elméleti részének számottevő része nálunk is a biztonságos munkavégzéssel kapcsolatos, de hiába tanulja meg valaki az anyagot, ha nem figyel oda, könnyen megvan a baj. Targoncásnak lenni tehát szellemi munka is, nem csak fizikai, ha a targoncás az árú pakolásakor csak a mozgatott anyagra figyel, és a környezetére nem, akkor bizony ugyancsak megnő a baleset lehetősége. Ezért nagyon fontos, hogy ne csak a targonca vizsga alatt, de később, a munka során is figyeljünk oda minden apró részletre.
Minden vélemény számít!
Ossza meg velünk a gondolatait, véleményét a cikkel kapcsolatban vagy ha kérdése van, tegye fel őket a hozzászólásokban itt vagy a közösségi médiákon! Ha tetszett a cikkünk, like-oljon minket Facebook-on, kövessen Instagram-on vagy Twitter-en, hogy ne maradjon le a legfrissebb hírekről, akciókról és cikkekről a jövőben sem!