A veszélyes áruk szállítása összetett és bonyolult folyamat, így több ADR tanfolyam is végezhető, hogy utána a különböző területeken, megfelelő szakképesítéssel lehessen elhelyezkedni. A különböző szállítási formák természetesen különböző ADR tanfolyamokat igényelnek, és akkor a biztonsági tanácsadó képzésről még nem is beszéltünk.
Az alapképzések után öt évente ismeretfelújító ADR tanfolyamokon is részt kell venni, ami szintén érint minden képzést, beleértve a tartányos- és nem tartányos áru szállítási formákat is. Az áruszállítás minden formája meglehetősen nagy felelősséget jelent a sofőr számára, hiszen elég egyetlen hiba és hatalmas anyagi kár keletkezhet, vagy ami ennél is rosszabb, kárt okozhatunk a környezetünkben vagy embertársainkban. Az ADR tanfolyamok ezért, legyen az alapképzés vagy ismeretfelújító, szigorúak és a tananyagot maximálisan el kell sajátítania mindenkinek, aki ezt a szakmát választja. Ami az ismeretfelújító ADR tanfolyamokat illeti, fontos tudni, hogy időben el kell kezdeni a képzést, mivel, ha a régi bizonyítvány lejárt, azt megújítani már nem lehet, akkor ismét alapvizsgát kell tenni. Ezt nem érdemes megkockáztatni, ha valaki a szakmában akar maradni, hiszen újra alapvizsgát tenni jóval macerásabb, mint elvégezni az “egyszerű” ismeretfelújító képzést, ami ráadásul időben meglehetősen rövid. Akár az alapismeretek elsajátítása során, az ismeretfelújító ADR tanfolyamon is a biztonságé a főszerep, hiszen ezt nem lehet eléggé hangsúlyozni.
Az árut is ismerni kell
A szállítási, fuvarozási feladatok megtanulása mellett az ADR tanfolyamon ismereteket kell szerezni a különböző anyagokról is, hiszen a sofőrnek azzal is tisztában kell lennie, hogy milyen anyagot szállít, mekkora és milyen jellegű ezeknek a veszélyessége. Arról nem is beszélve, hogy a hihetetlen mértékben felgyorsult fejlődés a veszélyes árukat is érinti, például új anyagok jelennek meg, melyekre szintén vonatkoznak a szabályozások. Ha pedig már a szabályozásoknál tartunk, azok bizony időről-időre változnak, és az ismeretfelújító ADR tanfolyamon ezekről is meg kell szerezni a szükséges ismereteket. Arra is ki kell térni, hogy a biztonságos munkavégzés betartása év az évre kardinálisabb tényezővé válik, hiszen egyre többen vannak az utakon. A legtöbb ADR baleset közlekedési balesetből származik, és az sem mellékes, hogy 1970 és 2000 között a közúti teherfuvarozás mennyisége megháromszorozódott Európában. Nem véletlen, hogy ADR tanfolyamra – ha sofőrnek jelentkezünk – nem jelentkezhet, csak olyan személy, akinek legalább már két éve érvényes vezetői engedélye van, magyarul friss jogosítványosok nem jelentkezhetnek ADR tanfolyamra. Fontos azt is tudni, hogy az alap és ismeretfelújító ADR tanfolyamon is kötelező a részvétel, hiányzás esetén a hallgató vizsgára nem bocsátható, tantárgyi felmentések pedig nem adhatók. Tehát, aki beiratkozik egy ADR tanfolyamra, az semmiképpen sem veheti félvállról a dolgot, ami érthető, hiszen ennek a szakmának az egyik kulcsszava a felelősség.
Ezúton is tájékoztatjuk az ADR tanfolyamra jelentkezőket, hogy 2020. január 1. után nem-tartányos és tartányos gépkocsivezetői alap- és felújító tanfolyamot követő vizsga a hatósági vizsgaközpontokban kerül lebonyolításra. Itt történik a tesztlapot kiváltó számítógépes tesztvizsga, majd utána a gyakorlati vizsga.
Minden vélemény számít!
Ossza meg velünk a gondolatait, véleményét a cikkel kapcsolatban vagy ha kérdése van, tegye fel őket a hozzászólásokban itt vagy a közösségi médiákon! Ha tetszett a cikkünk, like-oljon minket Facebook-on, kövessen Instagram-on vagy Twitter-en, hogy ne maradjon le a legfrissebb hírekről, akciókról és cikkekről a jövőben sem!