Az internetes vállalkozások aranykorában, a DIY módszerek terjedésével felmerülhet a kérdés, hogy mi szükség van a közúti fuvarozóknak a vállalkozói képzésekre?
Az árufuvarozással, autóbuszos vagy személykocsis szállítással foglalkozó vállalkozóknak és a taxisoknak is kormányrendeletben meghatározott szabályok szerint rendelkezniük kell megfelelő vállalkozói képzés során szerzett bizonyítvánnyal.
Vállalkozást indítani az ügyfélkapun keresztül ma már néhány óra alatt lehet, azonban a megfelelő tevékenységi körhöz szükséges képzés meglétét szúrópróba szerűen ellenőrzik a hatóságok. A jogalap nélküli (tehát képesítéssel nem rendelkezve folytatott), díj ellenében végzett szállítmányozást a törvény az egy évre visszamenőleg megszerzett bevétel százalékos arányában bünteti, így nem érdemes hazardírozni.
Nem csak bürokrácia a vállalkozói képzés
Tévedés lenne azonban azt feltételezni, hogy a vállalkozói képzés csupán egy sarc a sok közül, amelyet az állam megkövetel a fuvarozóktól. A tanfolyam valóban felkészít azokra a kihívásokra, amelyekre egy fuvarozónak számítania kell, ha vállalkozást indít. Jogi, gazdasági, munkaügyi, árufuvarozási, gazdasági, pénzügyi, műszaki és vámismeretek is szerepelnek a tantárgyak között.
További előny, hogy az említett területekkel kapcsolatban nem csak elméleti tesztet követelnek meg a hallgatóktól, hanem esettanulmányokat is kell készíteniük. Ezek önmagában megalapozzák a vállalkozás komolyságát, jövőbeni sikerességét, és segítenek abban is, hogy a leendő vállalkozók elkerüljék a bírságokat. A tanfolyam során számos felnőttképzési szolgáltatást is nyújtunk.
Ki jelentkezhet szállítmányozással és/vagy személyszállítással foglalkozó vállalkozói képzésre?
A vállalkozói képzésekre alapvetően mindenféle kötöttség nélkül jelentkezhet bárki, a tanfolyamok elvégzésének előfeltétele nincs. Természetesen a jövőbeni vállalkozás során, ha a hallgató maga is gépjárművet vezetne, akkor a megfelelő kategóriához tartozó GKI, vagy személygépkocsis gépkocsivezetői képzéseken részt kell vennie.
Milyen anyagi befektetéssel jár egy vállalkozói képzés elvégzése?
A vállalkozói képzések közül a személykocsis és a taxis 57 ezer forintba kerül, míg az autóbuszos 135 ezer, az árufuvarozó vállalkozói tanfolyam pedig 171 ezer forintba kerül.
Mennyi idő alatt lehet elvégezni egy vállalkozói képzést?
Tanfolyamtól függően 36-96 óra elvégezni ezeket a vállalkozói képzéseket. Az árufuvarozó és az autóbuszos vállalkozói tanfolyamok jellemzően több óraszámmal rendelkeznek, és a tantárgyak alól felmentés nem kérhető, azokon a részvétel kötelező. A személyszállítással foglalkozó vállalkozói tanfolyamokat hamarabb el lehet végezni, és egyes tantárgyak alól 176/2015. (VII. 7.) Korm. számú rendelet a 2. sz. Melléklet előírásai szerint felmentés kérhető. A felmentés jogosságát azonban a hallgatónak megfelelő végzettséget igazoló bizonyítvánnyal kell bizonyítania. A felmentésről a képzésért felelős vezető dönt.
Milyen plusz előnyökkel jár még a vállalkozói képzés?
A vállalkozói képzésről kiadott bizonyítvánnyal rendelkező fuvarozók nem csak saját vállalkozás indításában gondolkozhatnak. Bármilyen szerződéssel igazolt munkaviszony alapján munkát vállalhatnak más fuvarozó cégeknél. A képesítés mind saját vállalkozás esetében, mind szerződött munkaviszony esetében az árufuvarozó és buszos személyszállító vállalkozások esetében belföldön és az EU területén külföldön egyaránt jogosít tevékenység végzésére. A személygépkocsis személyszállító vállalkozói végzettség csak belföldön érvényes.
Minden vélemény számít!
Ossza meg velünk a gondolatait, véleményét a cikkel kapcsolatban vagy ha kérdése van, tegye fel őket a hozzászólásokban itt vagy a közösségi médiákon! Ha tetszett a cikkünk, like-oljon minket Facebook-on, kövessen Instagram-on vagy Twitter-en, hogy ne maradjon le a legfrissebb hírekről, akciókról és cikkekről a jövőben sem!