A veszélyes áruk szállítását a gépjárművezető csak ADR vizsga birtokában végezheti. Az ADR vizsga megszerzésének feltétele pedig a megfelelő tanfolyam elvégzése, attól függően, hogy milyen típusú veszélyes anyagot kell a sofőrnek fuvaroznia, illetve, hogy a szállítás tartányos, vagy nem-tartányos módon történik.

ADR vizsga

ADR vizsga

Az ADR vizsga feltételei

ADR vizsgát a megfelelő ADR tanfolyam elvégzése után tehet a képzés résztvevője.

ADR vizsga tehető nem-tartányos, illetve tartányos szakosító kategóriában – az utóbbira jóval szigorúbb szabályok vonatkoznak, mint a nem-tartányos módra –, valamint akkor is, ha valaki veszélyes áru szállítási biztonsági tanácsadó szeretne lenni, amihez azonban már közép-, vagy felsőfokú végzettség szükséges.

A nem-tartányos ADR vizsga négy, míg a tartányos szakosító két “tantárgyból” áll, és amennyiben sikeres, arról a vizsgázó hatósági bizonyítványt kap, aminek birtokában már végezheti az veszélyes áruk szállítását az adott kategóriában.

Az ADR vizsga követelményei

A nem-tartányos ADR vizsga két részből áll: elméleti és gyakorlati blokkból. Így írásbeli vizsgát alap- és speciális ismeretekből, míg gyakorlati vizsgát két modulból szükséges tenniük a tanfolyam résztvevőinek.

A tartányos szakosító kategóriában tartányos általános ismeretekből van írásbeli vizsga, speciális ismeretekből pedig mind írásban, mind pedig szóban számot kell adni a megszerzett tudásról.

Miután a fuvarozó vállalkozó sikeresen letette az ADR vizsgát, már valamennyi olyan ismerettel rendelkezni fog, aminek birtokában biztonságosan szállíthat veszélyes anyagokat a közutakon.

Hasonló cikkek

Veszélyes áru szállítási biztonsági tanácsadó: nag... A veszélyes áru szállítási biztonsági tanácsadók megbízásával kapcsolatos jogszabályi előírások Korábban már írtunk arról, hogy minden, veszélyes áru...
Szállítás másként Az ADR vizsgát mindenkinek komolyan kell venni, aki veszélyes áruval foglalkozik. A veszélyes áruk szállítása bonyolult feladat, így nem véletlen, hog...
Az ADR oktatásról Mindenki érintett, aki valamilyen formában részt vesz a szállítási folyamatban. Magát az ADR egyezményt még 1957-ben Genfben írták alá, de csak tíz év...
Radioaktív anyagok szállítása A radioaktív anyagok az ADR szabályozás szerint a 7 osztályba tartoznak. Kezelésükre és szállításukra több szabály is vonatkozik, például a 1996. évi ...

Minden vélemény számít!

Ossza meg velünk a gondolatait, véleményét a cikkel kapcsolatban vagy ha kérdése van, tegye fel őket a hozzászólásokban itt vagy a közösségi médiákon! Ha tetszett a cikkünk, like-oljon minket Facebook-on, kövessen Instagram-on vagy Twitter-en, hogy ne maradjon le a legfrissebb hírekről, akciókról és cikkekről a jövőben sem!