Általában mielőtt vállalkozást alapítunk, már jóelőre kiválasztottuk annak tevékenységét. Számos olyan tevékenységi kör létezik, amelyhez, ha vállalkozást kívánunk alapítani, annak különböző feltételei vannak. Ilyen feltételek például a különféle hatóságoktól előzetesen beszerzendő engedélyek.
Engedélyköteles vállalkozások
Az engedélyköteles vállalkozások tevékenységeit hat nagy csoportba sorolhatjuk.
- koncesszióköteles tevékenységek: kizárólagos állami vagy önkormányzati hatáskörbe utalt tevékenységek
- hatósági engedélyhez kötött tevékenységek: alapítás és/vagy tevékenység gyakorlásához szükséges engedély szükséges
- képesítéshez kötött tevékenységek: a tevékenység végzéséhez szakmai képesítés szükséges
- formához kötött tevékenységek: egyes tevékenységek csak meghatározott gazdasági formában végezhetőek
- nyilvántartásba vételhez kötött tevékenységek: a gazdasági társaság működésének feltétele meghatározott jegyzékekben való nyilvántartásba vétel
- bejelentéshez kötött tevékenységek: a gazdasági társaság székhelye szerinti közigazgatási szervhez kell a tevékenységet bejelenteni
Ezek közül melyek vonatkozhatnak a közúti szállítmányozásban dolgozókra? (A lista nem teljes!)
Annak, aki olyan vállalkozást kíván alapítani, amelynek fő tevékenysége áruk továbbítása díj ellenében bel- és külföldön (az EU területén és azon kívül), annak Árufuvarozó vállalkozó tanfolyamot kell végeznie (szakképesítéshez kötött tevékenység).
A veszélyes anyagok közúti szállításához a vállalkozásnak ADR biztonsági tanácsadó képzettségről szóló bizonyítvánnyal rendelkező szakértőre van szüksége, valamint ADR végzettségű gépkocsivezető szükséges (képesítéshez kötött tevékenység).
A 3,5 tonna feletti össztömegű gépjárművekkel fuvarozási tevékenységet végző fuvarozó a működéséhez tevékenységi engedélyt köteles kiváltani, amelyhez nélkülözhetetlen, hogy a vállalkozás teljesítse a 261/2011. (XII. 7.) Korm. rendelet és a 261/2011. (XII. 7.) Korm. rendelet előírásait (hatósági engedélyhez kötött tevékenység).
A veszélyes anyagok mozgatásához tevékenységi és forgalmazási engedély szükséges, továbbá a vállalkozás tevékenységét be is kell jelenteni (hatósági engedélyhez kötött tevékenység, bejelentéshez kötött tevékenység).
Minden vélemény számít!
Ossza meg velünk a gondolatait, véleményét a cikkel kapcsolatban vagy ha kérdése van, tegye fel őket a hozzászólásokban itt vagy a közösségi médiákon! Ha tetszett a cikkünk, like-oljon minket Facebook-on, kövessen Instagram-on vagy Twitter-en, hogy ne maradjon le a legfrissebb hírekről, akciókról és cikkekről a jövőben sem!